Czy salsa to najbardziej zmysłowy taniec?

Kiedy tańczysz, zapominasz o całym świecie. Przestają istnieć ludzie wokół, ważna jest tylko muzyka i partner. Muzyka całkowicie porywająca, elektryzująca, która umie zawładnąć ciałem i umysłem. Bliski kontakt z partnerem, dwa splecione ciała, rozkołysane biodra kobiety i opiekuńczy, czuły partner, który rozbudza zmysły swoje i kobiety. Razem tworzą jedno ciało poruszające się w rytm muzyki zatracając się w niej. Krąg widzów otacza parę tańczącą i wykonującą szereg obrotów i zmysłowych póz w jednym miejscu.  Taka jest salsa.

Choć czerpie ona z wielu stylów, a także powstawała w różnych miejscach i pod wpływem różnych wpływów. Rozwijała się w latach 1940 – 1970 zarówno na Kubie, w Portoryko, w Nowym Jorku i innych krajach zamieszkiwanych przez Latynosów z regionu Karaibów. Salsa jest połączeniem rytmów afrokubańskich i karaibskich, ale sporo również zaczerpnęła z jazzu. Na Kubie salsa to połączenie tańca son z kubańską rumbą, W Portoryko również taniec zaczerpnął z lokalnych tańców i w większości z tego regionu przywędrował do Stanów Zjednoczonych.

Salsę tańczy się w rytmie 4/4 w dwutaktowych frazach. Rytm oparty jest na dźwięku granym przez instrument o nazwie claves (czyli klucz). Są to dwa kawałki drewna, którymi uderza się o siebie. Najpierw w dwóch taktach następuje pięć uderzeń: clave 2/3 lub clave 3/2. Przy rytmach clave tancerze wykonuje 6 kroków, po trzy w każdym takcie. W zależności od odmiany salsy, uderzenia 4 i 8 (albo 1 i 5) są akcentowane i następuje po nich pauza i przytup tancerzy.

W związku z tym, że taniec powstawał równocześnie w kilku regionach, salsa ma kilka odmian, które różnią się od siebie nawet krokiem podstawowym, ale także sposobem prowadzenia partnerki, geometrią tańca, również rytmicznym umiejscowieniem kroków, a także elementami solowymi.  Najczęściej spotykamy style Cubana , New York i Los Angeles.

Taniec ten jest odpowiedni dla każdego. Podstawowe kroki salsy są łatwe do opanowania. A potem wyzwalając w sobie pozytywną energię, poddając się muzyce w sposób swobodny i rytmiczny można łatwo doskonalić umiejętności. W salsie jest sporo miejsca na improwizację. Można ją tańczyć w parze, ale też solo. A wyzwalając pozytywne emocje, przynosi duże zadowolenie i powala się po prostu dobrze bawić. Postawa partnerów w tańcu jest swobodna, ale z wyprostowanymi plecami i nogami lekko ugiętymi w kolanach. Taniec można wykonywać zarówno w trzymaniu zamkniętym, jak i otwartym. Salsa jest również tańcem pełnych figur. Najwięcej ich występuje w salsie kubańskiej i do najważniejszych z nich zalicza się: arriba, abajo, giro, al centro, chica, chico, dame, vacilala, vacilala pa’arriba, enchufla, enchufla doble, policia, beso, sombrero, sombrero complicado.

Dzisiejsza salsa, tańczona na całym świecie, to najczęściej odmiana kubańska lub nazywana New York. Fenomenem tego tańca, jest to, że jest bardzo różnorodny i dopasowuje się do panującej mody. W latach 70-tych, gdy popularne były utwory grane w szybkim tempie, powstał styl „salsa caliente”. Z kolei lata 80-te, o spokojniejszej muzyce zaowocowały powstaniem odmiany „salsa romantica”.

To, co czyni salsę tak wyjątkowym tańcem to fakt, że ten taniec klubowy można zatańczyć z partnerem całkiem nieznajomym, pochodzącym z innego krańca świata. Gdy partnerzy mają podobną budowę, potrafią się natychmiast dopasować na parkiecie.