10 najpopularniejszych piosenek Salsy

Poniższe albumy zawierają jedne z najlepszych utworów Salsy powstających w historii. Poza tym, że niektóre z największych piosenek salsy kiedykolwiek nagrane, te produkcje są niezapomniane prace najlepszych artystów tego gatunku.

Niezależnie od tego, czy lubisz salsę z Puerto Rico, Nowego Jorku czy Kolumbii, kompilacja dotyka szerokiego spektrum dźwięków, które przemieszczają się między muzyką pionierów, jak Joe Cuba i współczesnymi artystami, takimi jak Marc Anthony.

Pomimo tego, że albumy kompilacyjne mogą być Twoim najlepszym sposobem na odkrycie muzyki tych artystów, chciałem wybrać te definiowane pojedyncze produkcje, które zdobyły najlepszy dźwięk twórców. Spójrzmy na 10 najlepszych albumów Salsy wszech czasów.

1. „El Raton” Joe Cuba Sextet & Cheo Feliciano

Słynna piosenka w muzyce Salsy i jeden z największych hitów Joe Cuba, „El Raton”, wprowadza delikatne wprowadzenie fortepianu, które wprowadza tajemnicę w melodię, która wkrótce staje się autentyczną ekstazą dźwięków.

Teksty mówią o tym, że szczur jest „chodzącym muleteerem” i narzeka, jak piosenkarz „chciał kawałka sera, ale szczur zjadł to”. Jak można by przypuszczać, wszystkie odniesienia w tekstach do kotów i szczurów są alegoryczne, a zamiast tego oznaczają implikację niewierności i nieufności.

Wspaniały ślad, aby w pełni docenić talent Cheo Feliciano, jednego z najlepszych śpiewaków salsy wszechczasów, „El Raton” był kiedyś na soundtracku do hitowego show „Narcos”.

2. „Doświadczenie” autorstwa Gilberta Santa Rosa

Mimo, że współczesna Salsa różni się znacznie od starszych dzieł klasycznych, są artyści, którzy wciąż zachowują oryginalny rytm smaku, z których jeden to Gilberto Santa Rosa.

Tytuł dosłownie przekłada się na „Doświadczenie” i opisuje doświadczenie poznania miłości do życia Santa Rosa po raz pierwszy, mówiąc, że dziewczyna, którą spotyka „ma magię chwili miłości”.

„Doświadczenie”, piosenka, która przekształciła ten wokalista w Puerto Rican w superstar Salsy, odzwierciedla intencję artysty, aby utrzymać esencję muzyki salsy. Fajny fakt: jeśli szukasz wspaniałego albumu Bożego Narodzenia w klasycznej tradycji, Santa Rosa ma świetną zabawę tylko na sezon!

3. „P’a Bravo Yo” Justo Betancourt

Jeśli chodzi o piosenkę, która osiągnęła wszystko, co jest salsa, piosenka to „P’a Bravo Yo”. Z cudownym głosem kubańskiej piosenkarki Justo Betancourt, „P’a Bravo Yo” to eksplozja od początku do końca.

Sformułowanie „p’a bravo yo” dosłownie tłumaczy „złość się” w języku angielskim, ale można potocznie rozumieć, że oznacza „Jeśli chcesz kogoś zły, oto jestem”. Mimo to, chociaż ta melodia nie czyni tego utworu brzmieniem, jakoby mogło to wskazywać tytuł, krzyczące rogi i powtarzająca się mantra „p’a bravo yo” na pewno wciągnęły do ​​sedna sprawy.

Bez wątpienia „P’a Bravo Yo” jednej z największych piosenek Salsy w historii i idealnego utworu na dobrą partię łacińską.

4. „Yambeque” La Sonora Ponceña

Instytucja w muzyce salsy, La Sonora Ponceña, kształtuje dźwięki tego gatunku od lat pięćdziesiątych, a „Yambeque” jest jedną z najlepszych piosenek salsy, które zespół Puerto Rican kiedykolwiek wyprodukował.

Zespół, założony w 1954 roku, wydał kilkadziesiąt albumów w ciągu ich 55-letniej kariery. Nawet dziś zespół gra pod kierunkiem założyciela Enrique’a „Quique” syna Lukki Caraballo Papo Lucca.

„Yambeque” został napisany, aby uzyskać widownię na nogi, co jest szczególnie widoczne w fantastycznym solo perkusji w środku i jego teksty, które opisują, jak dobrzy ludzie wyglądają, gdy tańczą na tor. Nie chcesz przegap swojej szansy, aby poderwać swoje rzeczy na parkiecie do tej chwytliwej melodii.

5. „Sonido Bestial” Richie Ray i Bobby Cruz

Ten utwór z legendarnego duetu salsy Richie Ray i Bobby Cruz jest jednym z najbardziej innowacyjnych utworów, jakie kiedykolwiek zostały nagrane w historii tego gatunku – dzięki tej pieśni Ray i Cruz skonsolidowały jedno z najbardziej radosnych dźwięków w muzyce salsy.

Pojawienie się w albumie „El Bestial de Sonido”, zawiera utwory muzyki klasycznej, które były wówczas nowością dla salsy, zwłaszcza w fortepianie i perkusji.

Uważaj na dźwięki trąbek, niesamowite granie na fortepianie Richie Ray i segment na perkusję zamykającą. Prawdziwy arcydzieło, „Sonido Bestial” z pewnością spodoba fanom salsy wszystkich typów.

6. „Llorarás” Oscar D’Leon

Oscar D’Leon jest najlepszym wenezuelskim wokalistą wokalistki i jednym z największych głosów tego rytmu, a jego krótkie, ale potężne „Llorarás” służy jako dowód na jego waleczność w tym gatunku.

Tytuł dosłownie przekłada się na „You’ll Cry” i pomimo nieco przygnębiającego imienia, rytm piosenki porusza się szybko, a D’Leon zarycza jego tekstem z jego bólu w odrzuceniu śpiewu: „będziesz płakać, płaczesz będę płakał / jak cierpiałam / płaczesz / nikt Cię nie zrozumie.

Chociaż „Lloraras” to krótka piosenka, jej wybitny rytm pozwala Ci tańczyć od początku do końca.

7. „Pedro Navaja” autorstwa Rubena Bladesa

Ten singiel został wydany wraz z legendarnym albumem „Siembra” – muzyczną produkcją Willie Colon i Ruben Blades, która zakończyła się przenoszeniem do historii jako jednego z najważniejszych albumów w muzyce latynoskiej.

Ze względu na jego teksty, muzykę i ogólną innowację, „Pedro Navaja” uznano za jedną z największych piosenek Salsy w historii. W rzeczywistości krytycy Salsy zawsze mówili o tym singlu jako ważnym kroku w ewolucji muzyki salsy.

„Pedro Navaja” to chyba najlepsza opowieść jaką kiedykolwiek powiedziałem w singlu Salsy, a postęp muzyczny, który idzie w parze z tekstami, jest fantastyczny.

8. „Las Caras Lindas” Ismael Rivera

Lepiej znany jako „El Sonero Mayor”, Ismael Rivera jest uważany za jednego z najbardziej twórczych śpiewaków w muzyce salsy. Jego szczególny głos i jego uczciwy, prosty sposób śpiewania pozwolił Riveri na stworzenie marki wokół siebie.

„Las Caras Lindas”, singiel podkreślający dumę z jego afro-amerykańskich korzeni, jest zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych piosenek salsy. Kiedyś chodziłem do baru salsy tylko dlatego, że dużo grają tą piosenką. Nie zrobiłem tego przez chwilę z premii bonusowe, które znalazłem, ale być może powinienem pojawić się ponownie w tym barze. Tęsknię za dobrą muzyką.

9. „Mi Gente” Hector Lavoe

Dla wielu, Hector Lavoe jest uważany za najważniejszego śpiewaka salsy w historii. Jego unikalny głos nosa i surowe emocje wprowadzone do jego piosenek uczyniły z niego jedną z największych osobowości tego gatunku.

Ten utwór, „Mi Gente”, jest jednym z jego najsłynniejszych przebojów, zdobywając serca miłośników salsy na całym świecie.

10. „El Menu” El Gran Combo de Puerto Rico

Jest to powód, dla którego El Gran Combo jest znany jako „Uniwersytet w Salsie”. Dziesiątki wielkich muzyków przekształciły ten zespół w jeden z najbardziej ukochanych nazw w salsie.

„El Menu”, symboliczny utwór, który reprezentował wszystko, co oznacza El Gran Combo, jest zawsze uważany za jeden z najlepszych utworów zespołu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *