Co to jest salsa i skąd pochodzi

Salsa to taniec, który powstał dość niedawno z mieszaniną wielu różnych stylów i technik muzycznych, które spotkały się na Kubie, na ziemi, która była domem wielu łacińskich tańców i stylów muzycznych. Po zdobyciu popularności na Kubie, muzycy z Stanów Zjednoczonych wkrótce stali się pijani wspaniałą muzyką i stylem tanecznym, przenosząc je z powrotem do stanów, w których zaczęli popularny wiek dominacji muzyki latynoskiej, który nigdy się nie skończył.

Historia powstania salsy tanecznej

Choć współczesna salsa urodziła się na Kubie, jej początki można śledzić na innych ziemiach i wcześniejszych częściach naszej historii. Podstawowe składniki Salsy zostały zgromadzone przez niezliczonych imigrantów, którzy przyjeżdżali do Ameryki Łacińskiej szukając lepszego życia lub zostali przewiezieni tam przeciwko  ich woli (niewolnicy afrykańscy). Poprzez połączenie tańca Danzona z imigrantami z Francji i Haiti, Rumbas z niewolników afrykańskich, Són z Kuby, muzyka tańca hiszpańskiego (głównie Flamenco) i różne instrumenty muzyczne Afryki, Salsa po raz pierwszy wystąpiła po raz pierwszy w ostatnich latach XIX wieku. W tym czasie goście z Kuby po raz pierwszy poznal ten nowy styl muzyczny i taneczny, wprowadzając do domów opowieści o niesamowitej kulturze łacińskiej.

Jak salsa rozprzestrzeniła się na resztę świata

Rozszerzenie Salsy do Stanów Zjednoczonych stanowi jeden z najważniejszych punktów w historii tego tańca. Amerykańscy żołnierze po raz pierwszy poznali Salsę podczas wojny kubańskiej w 1898 roku. Po tym Kuba była regularnie odwiedzana przez niezliczonych znanych amerykańskich muzyków jazzowych, którzy w swoich spektaklach włączali style latynoskie. W 1909 r. Kubańscy muzycy zaczęli tworzyć swoje pierwsze nagrania radiowe, które szybko znalazły drogę do Ameryki Północnej, gdzie wymyślili termin „Salsa”, który opisywał większość najbardziej pobudzonych łacińską muzyką, która została przywieziona do Stanów Zjednoczonych.

Zakaźna mieszanka tango, mambo i flamenco oraz inne style taneczne zaczęły się rozrastać na Karaibach w latach dwudziestych XX wieku, często z innowacjami pochodzącymi z klubów nocnych w Hawanie nigdy nie śpiącej. Gdy Ameryka przeszła burzliwe zmiany wraz z wiekiem Zakazu, ogromny napływ amerykańskich turystów do krajów Karaibów umożliwił szybkie rozpowszechnianie nowych stylów muzycznych w zachodniej półkuli. Turyści w Kubie znaleźli nie tylko taniec i muzykę, a także szalone gry hazardowe. Dzisiaj takie gry można znaleźć w internecie, bez potrzeby na podroz za granica. Nie niektórych stronach internetowych można też dowiedzieć się jak grać bez depozytu od razu. A gdy chodzi o muzykę salsy, w ciągu zaledwie kilku lat kubańska muzyka salsy stała się popularna na amerykańskich stacjach radiowych.

W jakim punkcie salsa osiągnęła kulminację popularności?

Taniec Salsy wkroczył w szczyt popularności w latach siedemdziesiątych, kiedy wyrósł napływ Dominikanów i Puerto Rico do kontynentalnego USA. Ich nowy styl tańca został spopularyzowany z wykorzystaniem muzycznych gwiazd Johna Pacheco, Fania All-Stars, Willie Colon i Reuben Blades.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *